Kartulilabor lõpetas

2017-11-07

07.11.2017

30. oktoobrist 3. novembrini sai TÜ Chemicumi Uurimislaborist taas Kartulilabor – sedakorda peamiselt 9. klasside osalusel. Põhikooli Kartulilaboris testiti nädalaga kümmet sorti mugulaid ja lisaks suure supi jagu spinatilehti. Sarnaselt varasemale gümnaasiumi Kartulilaborile tingis legendi kohaselt uuringute vajaduse noorte mahefarmerite tellimus Uurimislaborile. Nendel tublidel idufirma arendajatel on nimelt plaan panna kartul ja spinat innovaatilise väärindamise abil ettevõttele rohkem tulu tooma. Aga uudsed kartulikrõpsude ja spinatipigmentide tootmistehnoloogiad vajasid esmalt katsetamist ning parim krõpsukartul tuvastamist.

Kokku külastas viie päeva jooksul Uurimislaborit 223 põhikooli lõpuklasside õpilast viie maakonna kaheksast koolist: esindatud olid Nõo Põhikool, Pärnu Mai Kool, Tartu Karlova Kool, Kuldre Kool, Tõrva, Antsla ja Saku gümnaasiumid ning Lähte Ühisgümnaasium. Ühisel jõul määrati 10 kartulisordi tihedused (keskmiseks sai 1,09 g/cm3) ja tuvastati üllatav tõik, et kartuliviilude kuivatamiseks võib need ka (sool)vette kasta. Lisaks leiti pealtnäha igavalt rohelistest spinatilehtedest terve hulk erinevaid pigmente, mida saaks kasutada nii toiduaine- kui ka ravimitööstuses.

Õpilaste tagasiside näitas, et sarnaselt gümnasistidele suhtusid ka põhikooliõpilased Kartulilaborisse positiivselt. Hinne programmi üldisele huvitavusele (5 p süsteemis) oli tugev 4,08, põnevaimaks eksperimendiks hinnati spinatilehtede uurimine. Kõik eksperimendid loeti jõukohasteks, tavapäraselt jäädi väga rahule juhendamise (4,66) ja töövahenditega (4,72),  saadud kogemus hinnati valdavalt kasulikuks (4,12) ja ollakse valmis seda ka sõbrale soovitama (4,43). Järgnevalt mõned kommentaarid noortelt uurijatelt endilt:

• Meeldis see, et kõik said toimetada iseseisvalt ja omas tempos. Alati oli võimalik küsida abi.
  • See, et räägiti huvitavat juttu, saime peaaegu kohe aru, normaalsed ülesanded, oli lõbus.
  • Juhendajad olid toredad ja abivalmid ning sain omandada midagi uut.
  • Mulle meeldis väga teha katseid, ja kui need õnnestusid, oli hea meel.

Kartulilabor on selleks aastaks lõpetanud, aga juba järgmisel nädalal alustab uhiuus põhikooli Keskkonnalabor!

Põhikooli Kartulilabori fotogaleriidega saab tutvuda siin.

2017-11-07